×
صفحه اصلی قطعات آلبوم تصاویر مقالات اینستاگرام مسیریابی

سانروف یک پنل متحرک است که قابل استفاده در سقف اتومبیل می باشد،که اجازه می دهد نور و هوای تازه وارد کابین شود که به صورت دستی یا برقی عمل میکند و در اشکال ،اندازه ها وسبکهای مختلف وجود دارد. از لحاظ تاریخی خودروهای اولیه یک سبک رایج داشتن که شامل یک سقف ثابت اهنی بر روی صندلی های عقب و یک بخش باز یا ناشناخته برای راننده بودند و این کابین باز ،اجازه می داد که راننده بیشتر به محیط اطرافش اشراف داشته باشد. سرعت ساخت جادها افزایش پیدا کرد ووسایل نقلیه از استفاده گاه گاه به حمل و نقل تمام وقت تغییر کرد ،به این معنی که انها به طور فزاینده ای در اب و هوای بد استفاده می شدند. به منظور ارائه پناهگاه بهتر برای راننده نیاز به پوششی موقتی بود. این سقف های نیمه وقت گاههی اوقات در ابتدا فقط یک قطعه چسبی کششی ،مقاومتر از چرم و پارچه در برابر اب بودند.

در اواخر دهه ۱۹۲۰ یک نسخه راحترسقف موقت اغلب مورد استفاده قرار می گرفت که یک پانل فلزی بود .در اوایل دهه ۱۹۳۰ اتومبیل ها در سبک sedan ساخته می شدند که شامل یک سقف یک تیکه فلزی بدون شکاف بو دند . برای ارائه امکانت بهتر به مدلهای قبلی(coup de vill)بر گشتند پارچه های کشوئی یا پانل های فلزی که به عنوان سقف های مدرن شناخته می شدند که به طور مرتب بر روی اتومبیلهای (بنتلی-رولز رویس) توسط سازندگان انها (park ward-baker) نصب می شد .این اپشنها این اجازه را به راننده می داد تا در روز های خوب اب و هوایی از محیط اطراف لذت ببرد. این تکامل در نهایت به اینجا محدود نشد،لونل موبس ،کار افرین ،زمانی که کسب و کار خود را در زمینه ساخت سقف های کشوئی به نام( pytchley) توسعه داد،پایه و اساس بازار سقف کشوئی را تشکیل داد. مکانیسم pytchley برای اولین بار در سال ۱۹۲۵ به طور عمومی نشان داده شد. در ابتدا pytchley از سیستم سقف کشوئی خود برای تعدادی از خودروهای ساخته شده استفاده کرد. در سال ۱۹۲۷ طراحی سقف های کشویی بهبود یافت و با لمس یک انگشت نصف سقف را باز میکرد تا دید بیشتری برای راننده فراهم کند. سیستم سقف کشوئی pytchley به گزینه ای استاندارد برای سازندگان تبدیل شد. از سال ۱۹۴۱ تغییرات در پانل سقف ادامه یافت: مدل X100 ford lincoln در سال ۱۹۵۳
مدل triumph tr4 در سال ۱۹۶۱ با یک سقف فوقالعاده عکس
این سیستم دوباره در سال ۱۹۶۶ توسط پورشه۹۱۱ تارگا با سبک جدید ارائه شد
در سال ۱۹۶۹ لامبورگینی اولین سقف با قاب شیشه ای را به نمایش گذاشت که در ان ،سقف پانورامیک مدرن espada نشان داده شد. امروزه سانروف یک پانل شیشه ای هست ،که هم به صورت دستی و هم به صورت الکترونیکی می باشد ،سانروف های دستی به کمک یک اهروم کار میکنند و امروزه منسوخ شده اند و سیستمهای سقف الکترونیکی معمولا توسط یک موتور ،رانده می شوند و به صورت کشوئی عقب و جلو می روند.سانروف ممکن است گزینه کارخانه باشد(ارائه شده توسط شرکت خودرو ساز)یا نصب شده توسط یک حرفه ای باشد. سیستم های سقف ممکن است در اشکال ،اندازه و سبک های مختلفی ارائه شود و با نامهای بسیاری شناخته شوند ،در اصطلاح عمومی sunroof-moon roof قابل قبول است.
سانروف معمولا ۱/۳ سقف خودرو را در بر می گیرد و به صورت کشویی بین سقف و نمد سقف داخل خودرو حرکت می کند. سانروف ها معمولا دو حالت دارند: ۱-حالت tilt که سانروف به صورت شیب دار و بالاتر از سقف قرار می گیرد ۲-حالت spoiler که سانروف به صورت کشوئی عقب و جلو می شود سانروف های اولیه به صورت فلزی یا inbuilts بوده که کاملا با سقف خودرو مطابقت داشته اما در حال حاضر منسوخ شده و اکثر sunroof ها شیشه ای می باشند.یکی از اولین نمونه های inbuilts در سال ۱۹۶۰ بر روی خودروی فورد تاندربرد نصب شده
سیستم های سقف پانورامیک نوعی بزگ و یا چند پانلی هستند که در بالای صندلی های جلو و عقب قرار میگیرند و ممکن هست پانل ها ثابت و هم متحرک باشند.نمونه اولیهکه بسیا شبیه به نسخه های فعلی بوده در سال ۱۹۶۹ در grand prix موناکو بر روی lamborghini espada نصب شده از جنس پلکسی و ثابت بوده امروزه اکثر خودروها ی روز دنیا هم زمان از سانروف (قسمت بازشو سقف )و پانوروما (قسمت ثابت عقب) استفاده می کنند.

تعمیر سانروف - دکتر سانروف - ارتباط مستقیم